Mi a PKU?
A fenilketonria(PhenylKetonUria) egy rklõdõ anyagcserezavar. A fenilketonrisnak tilos hst, hsflket, halat, tejtermkeket (tr, sajt, tej...), gabonbl kszlt termkeket (kenyr...), hvelyeseket (szrazbab, bors...), tojst, szjt (stb.) enni. A tpszeren kvl korltlanul csak egyes gymlcsket, zldsgeket, cukrot, s specilis fenilalanin-szegny dits termkeket (dits kenyr, stemny, tszta, tojsptl por,...) ehetnek, illetve italokat (vz, nem "Light" dtõitalok, gymlcslevek, kv, alkohol) ihatnak.
A betegsg a vrben s vizeletben felszaporod aminosavrl, a fenilalaninrl ismerhetõ fel, amelyet jszltt korban, vrminta (Guthrie - teszt) tjn vizsglnak. A fenilalanin a fehrjben tallhat alkotrsz, amelyet a fenilketonrisok - a mjban lvõ fenilalanin-hidroxilz-enzim hinya vagy cskkent mrtkû mûkdse miatt - nem tudnak feldolgozni.
A betegsg rklõdõ. Minden gn az emberben rszben az anytl, rszben az aptl szrmazik. A fenilalanin-hidroxilz-enzim felptse is egy ilyen rkltt gn: ha az anytl s az aptl szrmaz gnek kzl mindkettõ hibs, akkor ez a fontos enzim nem, vagy csak kis mrtkben mûkdik. Ennek a kvetkezmnye a fenilketonria. Ha egy embernl csak az egyik rszrõl kapott gn hibs, akkor a betegsg nem alakul ki, csak a fenilketonria "hordoz"-ja lesz, gy mint a fenilketonrisok szlei.
Azt, hogy egy fenilketonris mennyi fenilalanint tud feldolgozni, a fenilalanin-tolerancia hatrozza meg. Ez nagyon sokfle lehet attl fggõen, hogy a fenilalanin-hidroxilz-enzim mennyire kpes mûkdni. Ez a fenilalanin-tolerancia szksges ahhoz, hogy be tudjk lltani a pontosan kiszmtott fenilalanin-szegny ditt, amelyet egy egsz leten t be kell tartani.
Mivel a fenilalanint nem tudjk teljes egszben kivonni, a fenilketonrisnak (vagy a szlõnek) nagyon pontosan ki kell szmtani a napi s bevitt tpllkot, hiszen minden fehrjt tartalmaz lelmiszer tartalmaz fenilalanint is. A fenilketonrisnak tilos hst, hsflket, halat, tejtermkeket (tr, sajt, tej...), gabonbl kszlt termkeket (kenyr...), hvelyeseket (szrazbab, bors...), tojst, szjt (stb.) enni, mivel ezek fenilalaninban gazdag telek. Mivel fehrje nlkl nem lehet lni, a fehrjt a fenilketonrisok egy fenilalanin-mentes fehrjeporban (pl.: P-AM s Milupa tpszerek) kapjk meg. A tpszeren kvl korltlanul csak egyes gymlcsket, zldsgeket, cukrot, s specilis fenilalanin-szegny dits termkeket (dits kenyr, stemny, tszta, tojsptl por,...) ehetnek, illetve italokat (vz, nem "Light" dtõitalok, gymlcslevek, kv, alkohol) ihatnak.
Ha e ditt nem tartjk be, slyos szellemi visszamaradottsg lesz a kvetkezmny. Ez klnsen 0-10 ves kor kztt meg-hatroz. Mivel a fenilketonrit csak 1956 ta kezelik, s Magyarorszgon csak 1975-tõl ktelezõ a szûrs, nincsenek mg pontos eredmnyek arrl, hogy a ksõbb be nem tartott dita kvetkezmnye mi lehet, de az orvosok a dita egsz leten keresztli betartst javasoljk.
A fenilketonris terhes nõknek egy legalbb olyan szigor ditt kell betartani, mint a kisgyermekkorban a gyerekeknek, mivel a gyermek egszsge mr a terhessg elsõ napjtl az anya fenilalanin-rtkn mlik illetve a terhessg alatti be nem tartott dita a gyermek szvelgtelensgt, kisfejûsgt (stb.) okozhatja.
Mint lthat, e ditt meglehetõsen nehz egy egsz leten t kifogstalanul betartani, hiszen sok mindent nem ehet egy fenilketonris. Kisgyermekkorban, ami-kor a tbbi gyerek csokit majszol, nem engedheti az anyuka, hogy az õ gyermeke is azt egye.
Dnteni kell, hogy az anyai szv vagy az sz gyõz.
Nem knnyû megllni, hogy megtiltsa a gyermeknek a csokit, de ha van egy kis fenilalanin-szegny csoki otthon, mris knnyebben fog menni, s a gyerek sem sr annyira a csokirt.
Lthat, hogy egyesletnk feladata komplex, hiszen - fõ feladatunk - az lelmiszerbeszerzs megszervezse s lebonyoltsa mellett ezen letmd megtantsa, knnytse is cl.
|